Образуване на градушка

Градушките в България вече са факт! Първата градушка в страната падна през месец Март в град Видин (според доклади от Facebook - Meteo Balkans).Постепенно подобни структури на облаци,които носят градушка станаха по-чести,дори с месец по-рано от обичайното.През месец Май в Свиленград на 13 май 2017 година падна едра градушка,която жителите на населеното място я сравниха с яйце.
Тези събития ме подтикнаха да седна и драсна няколко реда на тема градушка и как се образува тя.

Как се образуват градушки?


Известно е, че град пада от мощните купесто-дъждовни облаци - Cb. Причината е, че в тях има благоприятни условия за образуването му като голяма дебелина на облака (10 km и повече), мощни възходящи движения (30-40 m/s обърнато в км в час 144), голяма влажност. 

CB в град София
Така след като имаме тези фактори в едно в облака има капки дъжд.Точно така,градушката се образува от слой вода т.е дъждовните капки.Но капките дъжд да се превърнат в ледени зърна е необходимо в облака да има отрицателни температури,които са от типа на -35°,-45°.Такава температура в облака се получава,когато той се издига т.е расте,набъбва.След като температурата е отрицателна,то капките дъжд замръзват в облака. 
Замръзналата капчица започва да пада от облака във вид на дребна градушка по време на буря,но се изтласква обратно в облака от силно въздушно течение на вятъра.Когато дребната градушка се върне обратно в облака,то тези ледени зърна се срещат с течни капки дъжд,които са все още незамръзнали.Тези капки дъжд след това замръзват и се съединяват с тези ледени зърна,които въздушното течение връща обратно в облака.
По този начин се образува градушка дребна и едра.В крайна сметка градушката пада към земната повърхност,когато стане твърда тежка,за да се задържи в облака,или когато въздушното течение,което връща кристалите лед обратно спре или намалее.

Градушката е вредна за земеделието и смъртоносна в някои случаи за хората,също така нанася и големи материални щети.Градушките падат в тясна ивица, широка няколко km, но дълга до 100 km и повече, и предизвикват поражения, понякога много значителни, като дори загиват птици и добитък. 


През 1961 г. в Северна Индия, градово зърно с тегло около 3 kg е убило слон. През 1939 г. в Северен Кавказ от град с големина на кокоши яйца били избити около 2000 овце. За щастие едър град с големина над 1 cm, пада доста рядко. 
Размерите на ледените зърна могат да бъдат много различни - от mm до няколко cm. В САЩ е регистриран случай с градово зърно с диаметър 12 cm и тегло 700 g, а във Франция - с големина на човешка длан и тегло 1200 g. Случаи с много големи ледени парчета са регистрирани в Индия и Китай. По време на градушка в Китай през април 1981 г., отделни зърна са достигали до 7 kg.
В Индия през 1888 г загиват 240-души от градушка.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Атмосферна циркулация в България

Климат и валежи в България

Цяла година в Европа без лято