Как Стратосферата влияе на времето
Здравейте!В тази публикация ще обсъдя Стратосферата и как тя влияе на времето,но преди това..
След като изясних някои неща свързани със Стратосферата,може би вече става ясно защо когато се коментира затопляне над високите части се очаква промяна на времето.В близост до Гренландия има слабо място,което от учени е наречено "ахилесова пета" на Северния Атлантически океан (това е друга тема).
С внезапното затопляне се променят ветровете.Западните ветрове,които носят по-топло време ще бъдат блокирани,и ще властват източни,които носят сибирски студ.
Внезапното затопляне в Стратосферата означава резки промени на компютърните модели от ту-ледено студено,ту-нормално студено.Вероятно последните 10-дни на месец Февруари 2018 и Март 2018 ще са пълни с изненади,заради присъствието на арктическа студена въздушна маса в Европа.
Поздрави!
Иво,София
Метеорологичните наблюдения на Стратосферата са с дълга и не чак толкова дълга история.Те започват през далечната 1951-година от Ричард Шерхаг.На 27 януари 1952 година е записано първото затопляне в Стратосферата и от тогава не е спирано да се измерват температурите.Започвам тези редове,защото прочетох коментар в страницата как влияе подобно затопляне на климата.Изображението показва как промените в полярните вихрови ветрове, които са високо в Стратосферата, могат да окажат влияние върху Северния Атлантически океан, за да предизвикат промени в глобалната циркулация на океана.Промените във високите ветрове в Стратосферата засягат моретата и климата.Много често вмъквам в хипотези в дългосрочен план,че се забелязва затопляне в Стратосферата,което означава,че предстои спускане на студена въздушна маса от Арктика.
Защо обаче ще се опитам да обясня...
Внезапното затопляне в Стратосферата се появява,когато температурите се покачват и вятърът на полярния вихър на 80 мпх,който обгръща Арктика,внезапно отслабва или дори променя посоката.
Тези ветрове се простират от (15 мили) 24 километра надморска височина в Стратосферата до към (30 мили) 48 километра.
Промените траят почти 2-месеца,който период позволява да се разпространява през Атмосферата до океана (промените).Тези промени оказват влияние на времето,което ни заобикаля т.е процесите в Стратосферата на 10 километра над повърхността на Земята, засягат Тропосферата.
Атмосферния слой точно над повърхността, където се променя времето (и в което живеем). Времето от своя страна влияе върху океанските течения.
И така на PHOTO-1 с жълт цвят е показано затоплянето в Стратосферата,а със стрелките съм показал какво се случва.Поради южното затопляне над България,Гърция (т.е над Африка),което е пречка за по-сериозно слизане на студен въздух и често поява на по-топъл въздух,който се разпространява на Север и докосва България.Докато в Северна Европа ситуацията е съвсем различна.На места се записват големи количества сняг и типична зимна обстановка.
Давос,Швейцария |
Днес е 16.02.2018 и продължавам с прогнозите във високите слоеве.Докато в България се редуват температури от ту-топли,ту-студени,се случи нещо в Стратосферата.Внезапно затопляне,което раздели Полярния вихър на 2-ледени ядра.
стратосферно затопляне и разделяне на полярния вихър на 2-ядра |
Толкова бързо затопляне се е случило през 1985 (за тази родителите са ми разказвали как Дунава бил замръзнал и е имало много сняг,над колене.Вуйчо ми е газел в сняг до кръста в Свищов),1963 и 1929,които години се свързват с много сняг и студени дни.
Тази атмосферна конфигурация е напълно временна и обратима, и полярният вихър може да се върне след 15/20 дни в географските ширини на обичайното си местоположение.
Затоплянето е с впечатляващо повишаване на температурите в Стратосферата, дори над 60 ° C само за 2-3 дни.
От изображението може да се направи хипотеза,че по-големия студ ще се ориентира в Северна и Западна Европа,но не е за пренебрегване Източна Европа,където попада България.Студения въздух ще се предвижи от Изток на Запад,със сигурност ще засегне и България малко или много.
С внезапното затопляне се променят ветровете.Западните ветрове,които носят по-топло време ще бъдат блокирани,и ще властват източни,които носят сибирски студ.
предимно западни ветрове |
Първото изображение показва обстановката преди внезапното затопляне на Стратосферата.Червените и оранжевите цветове показват ветровете,цвета отговоря на топли западни ветрове.Това е и причината зима 2017/2018 да е по-топла,по-малко студена.
по-силни източни ветрове |
Нещата обаче се промениха след разделянето на полярния вихър и 2-изображение показва смяна на ветровете.Синия цвят показва засилването на източните ветрове,което означава,че руско-сибирски студове ще преобладават,но да не изключваме и западните ветрове.
Вече разделянето на Полярния вихър в Стратосферата се вижда в по-ниските слоеве.Горното изображение показва температурата на приблизителна надморска височина 5000 м.Добре се вижда едното студено ядро,което застава над Европа,а другото над Америка.
Американски модел за прогнози и анализи на 1500 м надм.височина |
Поздрави!
Иво,София
Коментари
Публикуване на коментар
Писането на кирилица е задължително!