Късна зима в България 26.02.2018-01.03.2018 година

През месец Януари се забеляза странното поведение на Стратосферата,което от своя страна доведе до внезапно стратосферно затопляне и разделяне на полярния вихър.
Отне необходимо време,приблизително 25-дена за да се усетят промените в горните слоеве.
И така България беше в плен на обилен снеговалеж от 26.02 до 28.02.2018 година и изображението по-долу показва натрупаната снежна покривка.Най-много сняг получи град Свищов и районите около Никопол,Сомовит,където отчета показва 88 см сняг.
Тази зима подтикна част от населението на България да коментира,че такава зима с толкова много сняг не е имало от много,много години.В района на Никопол,че така не е валяло от 70-години,в района на Свищов от далечната зима 2007/2008.Благодарение обаче на вятъра заради,който имаше навявания,пътната обстановка беше парализирана и на места се образуваха преспи до 1 метър и над 1 метър.

На 28.02.2018 валежите постепенно започнаха да спират,небето над България се изясни и това позволи слизането на студа + дебелата снежна покривка,страната на 01.03.2018 осъмна с рекордно студено време.

Най-студеното градче се оказа Севлиево,където са отчетени,измерени -25°,Стара Загора с -22°.Дори южните населени места осъмнаха с много ниски температури: Хасково с -14°,Благоевград с -15°.
Забележителен студ в ранните часове на 01.03.2018,в Стара Загора е -21°,която е на едва 196 м надморско равнище,същата температура е отчетена и на връх Мусала,който се извисява на 2 925 м.Този студен въздух няма нищо общо с по-принцип студения въздух,който минава през страната.Всъщност идва от по-студените райони на северното полукълбо, т.е. от големите руски равнини (Сибир), където студът се образува главно чрез термична инверсия и следователно на земно ниво.За да бъде ясно тази въздушна маса е най-студената, която може да засегне Европа. Това се дължи на по-големите вълни на измръзване и прикачените изображения на отчетената температура показва именно това.


Вълната на измръзване през февруари 2018 г. ще бъде запомнена за много дълго време.Благодарение на внезапното стратосферно затопляне в Европа се прехвърли блок от замръзващ въздух,обикновено неподвижен на Северния полюс.Не само това,този леден блок се премести от Сибир в Европа.Обърнат климат. Европа в студа, много горещо на Арктика. Термичните аномалии на 27 февруари 2018 година.Европа се охлажда на земно ниво и във височина.
Приятели,след като обсъдих студът,време е да обърна внимание и снежните кадри,снежната покривка,навяванията и като цяло късната зима в България.

Започвам с кадри от Свищов



село Сомовит, обл.Плевен



Черник е село в Североизточна България. То се намира в община Дулово, област Силистра.



село Любен, област Силистра






Кадър показващ ситуацията в Шумен


Берковица,където се съобщава,че снежната покривка на места достига 70 см


Лампите,които се виждат са на височина 70 см

Дряновец общ.Разград



Обстановката в Русе и около Русе-Бяла


 Следва продължение ..

Коментари

Популярни публикации от този блог

Атмосферна циркулация в България

Климат и валежи в България

Цяла година в Европа без лято