Слънчеви цикли и изменението на климата


Здравейте, в тази публикация ще научите как Слънцето със своите минимуми и максимуми влияе на климата на Земята. В момента сме под влиянието на слънчев цикъл 24, но ще се върна назад няколко години, като коментирам цикъл 23.

Изменението на климата е много интересна тема, но преди всичко финансово изгодна.
Учени са изследвали слънчевите ветрове при слънчева активност, най-вече слънчев цикъл 23, който е най-ниския през последните 500-години. Слънчевите дейности са имали значителен ефект върху климатичните промени. В началото споменах, че се намираме в слънчев цикъл 24, който е много слаб и следователно се очаква да предизвика Глобално охлаждане.
Връщам се на слънчев цикъл 23, който в миналото е започнал през месец Април 1996-година. Достигна своя връх в началото на 2000-2001 година. Фазата на понижаване на активността се удължи от 2002 до месец Декември 2009 година. Цикъл 23 е най-ниския от предишните цикли.
Общата дължина на слънчев цикъл 23 е била 13.5 години, както споменах от Април 1996 г.
В горната диаграма са въведени години и циклите, както се вижда цикъл 23 е по-нисък от предишните. 
Слънчев цикъл 24 (властва в момента) започна през Април 2009 година. Смяната между цикъл 23 и цикъл 24 е била удължена с месеци.
Гледайки графиката с циклите, виждаме постепенно понижаване на слънчевите цикли. Предупреждение, че нещо се случва и е необичайно.


Земната Атмосфера е в пълна противоположност на слънчевата активност, защото частиците от космическите лъчи се отклоняват от магнитното поле на Слънцето в по-голяма или по-малка степен. При повишена слънчева активност (и по-силни магнитни полета) интензитетът на космическите лъчи намалява, а с нея и количеството облачно покритие, което води до повишаване на температурата на Земята. Обратно, намаляването на слънчевата активност води до по-ниски температури.
Сегашния слънчев цикъл 24 намалява много по-бързо от очакваното. Пикът в цикъла започна през Април 2014 година, достигайки среден брой слънчеви петна от 82. 


Изображението с розов цвят показва текущата прогноза за слънчев цикъл 24, който е по-нисък от цикъл 23.


Изображението с всичките тези цветни ивици показва състоянието на глобалния лед.
Модела показва състоянието на морския лед на двата полюса. Черната ивица показва състоянието през миналата 2017 година, а червената показва състоянието през 2018 година.
Както се вижда състоянието на морския лед продължава да расте. От миналата 2017 година морския лед на двата полюса е нараснал с 1 000 000 км 2.


Северен Атлантически океан е по-студен от нормалното, приблизително 2 градуса под нормалното.

Слънчевата активност не влияе само върху промяната на климата. Вулканичната активност също се свързва със слънчевите цикли.


P.s: публикацията ще има ъпдейт!

Коментари

Популярни публикации от този блог

Атмосферна циркулация в България

Климат и валежи в България

Цяла година в Европа без лято